Öğrenme Güçlüğü Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öğrenme güçlüğü, bir çocuğun zekası normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama,kendini ifade etme, okuma, yazma veya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesidir.

öğrenme güçlüğü nasıl tedavi edilir

Geçtiğimiz yüzyılın dahilerinden biri olan Alber Einstein, çocukluğunun ilk döneminde konuşma güçlüğü yaşıyordu. İlkokula başladığı zaman bu rahatsızlığa öğrenme ve iletişim güçlüğü de eşlik etti. Ailesinin meseleye yaklaşımı ise Einsein’ın geri zekalı olduğu yönündeydi. Okul otoriteleri de de aileden farklı düşünmüyordu. Fakat sanılanın aksine Einstein geri zekalı değildi, sadece özel öğrenme güçlüğü yaşıyordu.

Bu hastalığın neden kaynaklandığı henüz tespit edilmemiştir. Halk arasında da adı tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır özel öğrenme güçlüğü. Çocukluğun ilk dönemlerinde ciddi anlamda konuşma bozukluğu, ilkokula başlanılan dönemlerde de okuma yazma güçlüğü gibi problemlerle karşımıza çıkıyor. Çevre ise çoğu zaman asıl sorunun farkında olamayarak özel öğrenme güçlüğü yaşayan çocuğa “geri zekalı“ sözünü yapıştırıveriyor.

Özel öğrenme güçlüğünden kaynaklanan akademik başarısızlık çocuğun öğrenme probleminin farkında olmayan çoğu anne baba ve okul öğretmenleri tarafından “tembellik“ve “dikkatsizlik“ olarak adlandırılmaktadır.  Sonuç olarak takdir edilmemiş, yeterince yüreklendirilmemiş özgüveni eksik çocuklar ortaya çıkıyor. Zamanında önüne geçilmediği için ve öz güven eksikliğinden dolayı ileri de bu kişiler benlik duygusunu oluşturamıyorlar.

“Geri Zekalı Değil Özel Öğrenme Güçlüğü“

Tanımı ilk kez 1962 yılında Samuel Kirk tarafından konan özel öğrenme güçlüğü, bir çocuğun zekasının normal ya da anormalin üstünde olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma, yazma veya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesidir.  Öğrenme güçlüğü zaman zaman hafif düzeyde zihinsel gerilik olarak algılansa da zeka geriliği değildir. Aslında bu sorunu yaşayan çocuğun zeka seviyesi akranlarıyla aynı seviyede hatta bazı durumlarda akranlarının da üzerindedir. Örneğin Einsein gibi elektrik ampulünün mucidi Thomas Edison da öğrenme güçlüğü yaşamıştı. Hatta başarısızlığı yüzünden okuldan atılmıştı. Ailesi Edison’un eğitiminin üç yıl boyunca özel öğretmen eşliğinde devam etmesini sağladı.  Okuldaki düşük performansına karşın üstün zekasıyla Edison bir sürü buluşun mucidi olarak adını tarihe yazdırdı.

Öğrenme güçlüğü yaşayan bireylerde tamamen bir öğrenememe hali söz konusu değilken bireye özel uygulanacak metotlarla da öğrenme sağlanabilir. Özel öğrenme güçlüğü yaşayan kişilerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile sık sık karşılaşılmaktadır.

Özel Öğrenme Güçlüğünün Nedenleri Nelerdir?

Sorunun temelleri daha eskiye dayansa da öğrenme güçlüğü genel olarak çocuk, aktif eğitim hayatına başladığı zaman fark edilebiliyor. Çocuğun doğum öncesi, doğum süresi ve sonrası karşılaşmış olduğu gelişimsel bozukluklardan yani gebelik döneminden kaynaklandığı yönünde kanıtlar var. Dolayısıyla beyin hücrelerinin oluştuğu gebelik dönemindeki gelişimsel bozukluklar bu problemin en temel sebepleri arasındadır. Yine gebelik döneminde kullanılan sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı maddelerle, ilaç kullanımın da öğrenme güçlüğüne sebep olduğu bildirilmiştir.

Öğrenme Güçlüğünün Belirtileri Nelerdir?

Aslında öğrenme yetersizliği okul öncesi dönemde de sinyallerine veriyor. Çocuğun ince motor becerilerinde (kalem tutma gibi) yetersizlik, dil gelişiminde gerilik, tuvalet alışkanlığı gibi öz bakım becerilerinin kazanımında gecikme, konuşmada bozukluk bu sorunun belirtileri arasındadır. Fakat rahatsızlığın okul döneminde gösterdiği belirtiler daha dikkat çekiyor. Çünkü bu başarısızlığını gösteren bir karne ile gönderiyorlar. Aile de bu karneyi göz önünde bulundurarak çocuğunu değerlendiriyor. Anne baba yeterince hassas davranırsa sorunun farkına varabilirken, sorunun farkına varılmadığı durumlarda çocuk ömür boyu sürecek “tembellik“ yakıştırmasıyla yaşamına devam ediyor. Okul dönemi belirtilerinden en önemlileri okul başarısında düşüklük, dikkat problemi, bellekte zayıflık, çok hareketlilik, mekan, gün, ay gibi zaman kavramlarında zayıflık, aritmetikte zorlanma, duygusal olarak hassas, davranış problemi ve sosyal becerilerde yetersizlik olarak görülüyor.

Öğrenme Güçlüğünde Eğitim ve Tedavi Süreci Nasıl Oluyor?

öğrenme güçlüğü nedir

Sorun ile ilgili patolojik araştırmalar halen devam ediyor. Bu noktada yeterli verilerin elde edilememiş olması  ilaçla  tedaviyi imkansız kılıyor. Bu durumda tedaviye sadece eğitim çemberinden yaklaşılabiliyor. Eğitim ise tamamen öğrenciye göre olmak zorunda. Tedavi sürecini ise çocuğun tedaviye olumlu  ya da olumsuz tepkisi belirliyor. Tanı ve tedavi sürecinde baz alınan nokta ise çocuğun akranları. Eğitim sürecinde çocuğa akranlarına uygun bir öğrenme becerisi kazandırılmaya çalışılıyor. Bu da her bireye özgü ve farklı metotların uygulanmasıyla mümkün. Eğitim sürecinde birebir eğitim uygulanıyor ve grup şeklinde eğitim uygun görülmüyor. Her özel öğrenme güçlüğü öğrencisi birbirinden ayrıdır. Kiminde belirtilerin sadece biri vardır kiminde hepsi mevcuttur. Her çocuğun farklı öğrenme metotlarına ihtiyaçları vardır. Bu nedenle tamamen kişiye özgü olarak bir eğitim metodu gerçekleştirilmelidir. Ve bu eğitim sürekli değişim içerisinde olmalıdır. Öğrencinin ihtiyaçlarına göre eksiltilmeli ya da fazlalaştırılmalıdır.

Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Bir Çocuğa Bu Durum Nasıl Açıklanmalıdır?

öğrenme güçlüğü

Özel eğitimcinin öğrenciyle doğru diyaloğu kurması tedavi sürecinde çok ama çok önemlidir. Tutup ta sen tembelsin, geri zekalısın gibi ithamlarda bulunmaladır. Eğer bu doğru diyaloğu yakalayamazsa çocuk eğitim almayı istemez ve insanlara karşı güveni azalır. Bu durumda çözüm sürecini uzatır. Mutlaka eğitimci çocukla iyi bir iletişim sağlayarak çocuğun ona güvenmesini sağlaması gerekiyor. Çocuk güveni kazandırdıktan sonra  çocuğa farklı olmadığı, sadece özel yönleri olduğu farkındalığı uygun yöntemlerle anlatmalıdır. Özel eğitimciler, çocuktaki gelişmeleri öğretmen ve ebeveynlere periyodik olarak bildiriyorlar. Ailenin bu süreçte, eğitimin merkezinde olan çocuğun hemen yanına iliştirilmesi gerekiyor. Bilinçli aile desteği ile sorunun kısa sürede aşılması mümkün. Eğitimcinin ailenin çocuğa nasıl yaklaşması gerektiği üzerine geri bildirimleri çok önemli. Anne babanın bu rahatsızlıkla ve çocuk ile ilgili bilgi sahibi olması ve ne yapacağını bilmesi gerekiyor. Mesela ev ödevlerine anne baba destek olmalı ancak tamamen kendileri yapmamalı. Çocuk okul dışı faaliyet ve hobilere de yönlendirilebilir. Çocuğun ilgi alanlarını iyi öğrenmeli ve iyi olduğu yönleri gösterim kötü olduğu konularda eğitim verilmelidir.

Son Sözler

Öğrenme güçlüğü yaşayan kişiler erken teşhis ile başarılı kendine güvenen kişiler olabilirler. İnanın bu en başta aile ve sonra eğitimcilerin elinde. Yazımı beğendiyseniz sosyal hesaplarınızda paylaşabilir herkesin bu konuda bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. ❤️

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Cevaplar

 1. Güzel bir konuya deginmişsin canım teşekkürler 💕

 2. tusbeyinlinet dedi ki:

  Merhaba;

  Oldukça faydalı bir konuya deginmisiniz. Ve gayet açıklayıcı anlasilir bilgilendirici olmus.
  Teşekkürler

 3. GundemBizim dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir